ФК Белите орли (Плевен)

Начало » Уеб сайт каталог » Спорт

Зонални съвети и управления [1] Чуждестранен спорт [0]
Известни спортисти [0] Спортни клубове [1]
Спортни залагания [0] Конкурси, първенства, турнири [1]
Спортни уеб сайтове и всекидневници [1]

Сайтове в секцията: 4
Показани сайтове: 1-4

ПЪРВА ПРОФЕСИОНАЛНА ФУТБОЛНА ЛИГА е най-горната дивизия в българския шампионат по футбол, организиран от Българския футболен съюз. Форматът за сезон 2017/18 включва участието на 14 отбора. Шампионатът се провежда в 3 фази – редовен сезон, плейофна фаза с първа шестица, втора осмица и баражи.
Конкурси, първенства, турнири | Пренасочвания: 322 | Собственик: Първа Професионална Футболна Лига | Дата: 29 October 2017

Sportal.bg Ви предоставя новините от света на спорта, такива, каквито са. Нашият екип от отлични журналисти работи денонощно, за да не пропуснете изявите на любимите си спортисти. При нас може да намерите над 250 новини дневно, предоставени Ви чрез най-съвременните технологии.

Нашата цел е да предоставяме интересна, актуална и достоверна информация, включваща широк спектър от спортни теми. Ние сме винаги на мястото на събитието и го следим вместо Вас. За нас няма значение дали става въпрос за местен турнир или за световно първенство. Ако в него участва любимият Ви отбор или спортист, ние сме там и предаваме за Вас.

При нас всеки фен ще намери нещо за себе си – новини, коментари, анализи, статистика и интервюта с най-интересните личности от света на спорта – състезатели, треньори и фенове.

Нашите услуги включват предоставяне на пакети от спортна информация, разделени тематично и съставени от новини, коментари, анализи и резултати на живо.
Спортни уеб сайтове и всекидневници | Пренасочвания: 318 | Собственик: Sportal Media Group | Дата: 23 April 2016

„Спартак” е единствен и безспорен носителят на 90-годишната футболна традиция на Плевен. Тя води началото си от далечната 1919 г., когато студентът Драгомир Несторов, заедно със свои приятели, учредява първия футболен клуб в града, носещ гордото име „Скобелев”. В началните години от организианото развитие на футбола в Плевен възникват още няколко клуба – отделилият се от „Скобелев” клуб „Победа”, „Вит”, „Левски” и „Ботев-21”.

 

Датата 19 август 1931 г. остава паметна в историята на „Спартак”. В Скобелевия парк двадесетина футболни дейци учредяват футболния клуб „Белите орлета”, който през 1932г. променя името си на „Белите орли”. Клубът се развива бързо и През 1941 г. получава от местната власт място за игрище и става първата спортна организация в града, която има собствен терен и съблекалня. По-късно на това място е изграден стадион „Спартак”, който днес носи името „Белите орли”.

След 1944г. новата власт в България започва да се намесва и в спортния живот. През 1946г. на местно партийно ниво е взето решение най-добре развитият организационно клуб в Плевен „Белите орли” да бъде преименуван на „Републиканец” и да премине под шефството на МВР. Това име въобще не се харесва на основателите му и на 28 декември 1947г. е свикано Общо събрание, на което клубът се преименува на „СПАРТАК”.

През 1949г. освен „Спартак” в Плевен съществуват и оформилите се след различни трансформации и сливания отбори „Генерал Винаров” и „Локомотив”. Спортните ръководители в Плевен вземат решение за създаването на един силен обединен клуб на града, носещ името „Септември”, който бързо спечелва промоция за елита. Съществуването му, обаче, продължава по-малко от година заради взетото на общодържавно ниво решение по подобие на структурата в СССР и в България да се образуват Доброволни спортни организации (ДСО) на ведомствен принцип към съответните отраслови профсъюзи. Така „Септември” се разделя на пет Доброволни спортни организации и „Спартак” продължава самостоятелното си съществуване, оставайки под управлението на МВР.

След изиграването на квалификационен турнир между отборите „Торпедо” спечелва извоюваното място в „А” група, а „Спартак” тръгва от регионалните групи. Отборът, обаче, бързо възстановява позициите си на водещ в града и през 1951г. е новият член на „А” група. През 1958г. „Спартак” постига най-големия си успех, спечелвайки бронзовите медали. До края на 80-те „Спартак” е неизменна част от елита на България, а изпаданията в „Б” група са само няколко. Плевен се оформя като е един от основните футболни центрове на страната, а школата на „Спартак” създава нови и нови талантливи футболисти.

С идването на промените в края на 80-те „Спартак” започва да изпитва сериозни затруднения и е част от втория футболен ешелон. Все пак до 2001г. „Спартак” записва още три сезона при майсторите и така участията му в „А” група стават 35, което му отрежда 10-то място във Вечната ранглиста на българския футбол. След 2001г. „Спартак” играе в „Б” група като по традиция разчита предимно на собствени кадри. Отборът не е в най-добрите си години, но на няколко пъти е в борбата за промоция в „А” група.

През 2009г. „Спартак” един от деветте отбора в България, които никога не са изпадали в аматьорските футболни групи. За съжаление, обаче, това се случва, след като клубът е застигнат от фалит. В началото на 2010г. клубът е възстановен и започва от окръжните групи. През настоящия сезон „Спартак” се състезава в Северозападна „В” група и целта е завръщане сред професионалистите.

Спортни клубове | Пренасочвания: 575 | Собственик: Красимир Иванов | Дата: 20 April 2016

На 16 и 17 декември тази година се навършват 90 г. от учредяването на Българска национална спортна федерация. С този акт се поставя началото на организирания футбол в България. По повод юбилея Българският футболен съюз потърси сътрудничеството на признатия футболен статистик и историк Димитър Цанев, благодарение на когото в поредица материали на официалния сайт на БФС ще се опитаме да запълним белите петна във футболната ни история. Не са известни на спортната ни общественост имената на някои от първите ръководители на българския футбол – особено в периода до Втората световна война. Техните професии, структурата на федерацията през различните периоди, както и постоянните проблеми, които са били решавани по време на техните мандати. Футболът днес е много повече бизнес, отколкото развлечение и спорт. Но в която и да е област няма бъдеще, ако не се познава миналото. Така е и във футбола.

На отварящата снимка: Делегатите на конгреса по учредяването на БНСФ, 16 декември 1923 г., София:

Горен ред, отляво надясно: ротмистър Стоянов (Пловдив), М. Атанасов (Кюстендил), пор. Спасов (Кюстендил), Ал. Блюмен ("Владислав", Варна), пол. Д. Драмджиев (Кюстендил). Седнали: Ан. Перев (Русе), Г. Белев (Варна), отец Озон (Пловдив), Димитър Иванов (София), Ал. Дякович (София), пор. Мирски (Варна); Най-долу: Павел Грозданов и Кр. Стефанов (Пловдив).

В първия материал авторът Димитър Цанев

 

се захваща с началото.

Зонални съвети и управления | Пренасочвания: 367 | Собственик: БФС | Дата: 15 April 2016